Интернет страница коју имате пред собом представља део атмосфере серије ИКОНА и сажима њен садржај.
Документарна телевизијска серија ИКОНА у одређеном смислу наставак је мисионарске серије ЛИТУРГИЈА, која је с успехом приказивана на програмима РТС, РТРС и више локалних телевизијских станица. Снимљена по књизи епископа Јована (Пурића), ИКОНА ХРИСТА, у продукцији Манастира Острог и Академије СПЦ за уметност и консервацију из Београда, серија ИКОНА бави се пре свега теологијом иконе. Без упознавања са духовним смислом иконе не можемо да разумемо ремек-дела уметности православних народа, ни да препознамо путоказе за будућност који су њима забележени. Смисао, историјат, естетика и символика иконе имају централно место за разумевање православне вере, али и националних култура земаља „Византијског комонвелта“. Серија ИКОНА рађена је по високим продукционим стандардима, на трагу сличних енглеских серија, уз нешто више уметничког, „топлијег“ приступа, примереног теми. Серија од седам получасовних епизода скромни је допринос обнови православног иконопоштовања, али и покушај да се мисионари лепотом и теолошком дубином светих слика Православне Цркве. Уз Божју помоћ, снимљена је у црквама, манастирима и музејима у Србији, Црној Гори, Македонији и на Светој Гори, а ексклузивно су у серији коришћени снимљени материјали из ризнице Манастира Свете Катарине на Синају и из Третјаковске галерије у Москви.
Серију је током 2010. и 2011. снимила и припремила за приказивање екипа телевизијских и филмских професионалаца, која је већ урадила запажене документарне филмове и ТВ-серије са црквеном тематиком, предвођена редитељем ђаконом Ненадом Илићем и сниматељем Драганом Ракићевићем – Цилетом, чије су фотографије коришћене на овој страници.

по књизи

Људско лице Бога

ИКОНА ХРИСТА

ЕПИСКОПА ЈОВАНА (ПУРИЋА)